להיפצע הוא הפחד הגדול ביותר של כל ספורטאי חובבן וכל שכן אתלט מקצועי. פציעות ספורט הן עניין שכיח אשר יכולות להיגרם כתוצאה מסרגל מאמצים שאיננו מותאם לגופו של הספורטאי, סדרת אימונים שהתאפיינה באינטנסיביות רבה מדי, אי-מתן משך התאוששות נכון עבור השרירים ולעתים גם פגמים מולדים.

מטרתו של עיסוי ספורטאים, היא לקצר את משך התאוששותו של השריר, להפחית את הסיכויים לפציעת ספורט קשה ולהועיל במגוון רחב של היבטים נוספים אותם נבחן לאורכו של המאמר הבא.

הפחתת רמות הסטרס

כשתחרותיות היא חלק בלתי נפרד מחייהם של ספורטאים מקצועיים, הרי שעיסוי מקצועי הנעשה בצורה נכונה ומדודה, יכול לסייע רבות בהפחתת רמות המתח הנפשי והסטרס של הספורטאי.

מחקרים רבים מצאו כי עיסוי המבוצע באופן נכון ומדוד, מקדם את הפרשתם של הורמונים שונים המשרים תחושת רוגע ואופוריה.

שיכוך כאבים

ההתמודדות עם הכאב וניידות מוגבלת יכולה להיות מתישה, מתסכלת ובעיקר מלחיצה עבור ספורטאים המבקשים להמשיך אל האימון הבא. לעתים ישנם כאבים אשר אינם בהכרח מונעים את האימון, אך הם בהחלט יכולים לתת את אותותיהם על המורל.

רבים מן הספורטאים המקבלים עיסוי מקצועי מטעם מעסה ספורטאים מעידים על הפחתה משמעותית בדרגות הכאב ולו לאחר מפגש אחד. הסיבה לכך נעוצה בעובדה שהעיסוי מקדם את הפרשתם של אותם הורמונים שצוינו לעיל, ואשר מסייעים גם בשיכוך כאבים.

העלאת רמות האנרגיה

מחקרים רפואיים מצאו כי עיסוי בעומק הרקמות, מסייע בהמרצת קצב הדם והבאת חמצן שירווה את השרירים הכאובים. המרצת זרימת הדם והגדלת כמות החמצן אשר מגיעה אל השרירים והרקמות הפגועות, מסייעת להחלמתם המהירה, אך גם מעלה את רמות האנרגיות.

ספורטאים רבים מעידים כי לאחר עיסוי מקצועי, הם חשו רעננים וחיוניים יותר. 

הרבה מעבר לשרירים

אין ספק שהשרירים שלנו הם המושא העיקרי לקבלת העיסוי המפנק, ועם זאת ספורטאים רבים עשויים למצוא יתרונות פסיכולוגיים לא מועטים כלל אשר יכולים לפעול לטובתם. במחקרים רפואיים שנערכו אודות ספורטאים שקיבלו עיסוי רפואי, נמצא כי לצד החרדה הפחותה, רמות הקשב והריכוז עלו וכמוהן גם היכולת ליצור קשרים חברתיים.

שני נתונים אלו הינם חשובים, ובמיוחד כאשר מדובר באתלטים המשחקים בקבוצות ואשר תלויים בעבודות צוות.

שלבו עיסוי ספורטאים כחלק משגרת האימונים

עיסוי ספורטאים מסייע בהפחתת דופק הלב, הורדת לחץ דם והקטנת משך ההחלמה של השריר. עם יתרונות רבים נוספים לרבות שיפור מצב הרוח והגברת יכולת הקשב והריכוז, הרי שמומלץ לשלב טכניקה זו כחלק מרוטינת האימונים.

בין שאתם ספורטאים מקצועיים ובין שאתם חובבי ספורט שפוקדים את חדרי הכושר או הפארקים באופן תכוף, הקפידו לברר על איש מקצוע שיסייע לכם להביא את גופכם להישגים ספורטיביים חדשים ויוצאים מגדר הרגיל.